Rekordný počet prihlásených ponúkol pestrý pohľad na svet mladých. MobilFest vyhlásil víťazov ôsmeho ročníka

Festival filmov natočených mobilom organizujú filmová škola v Košiciach a spoločnosť Auvid production.

Čo trápi mladých ľudí, už vedia organizátori MobilFestu 2023. Do ôsmeho ročníka ojedinelého filmového festivalu na Slovensku súťažiaci prihlásili rekordný počet 59 videofilmov a 138 fotografií. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo v piatok 10. novembra 2023 v priestoroch Cinemaxu počas IT show v Obchodnom centre Optima v Košiciach. 

Súťaž filmov natočených výhradne mobilom organizuje Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová v Košiciach v spolupráci so spoločnosťou Auvid production. Tento ročník obohatila aj súťaž o najlepšiu fotografiu a podporili ho dvaja generálni partneri, spoločnosti Samsung a Datacomp, ktorí priniesli aj dve špeciálne reklamné kategórie.

Čekovský: Vyvíjajú sa technológie i nápady súťažiacich

Tvárou MobilFestu je od prvého ročníka jeho prezident Marián Čekovský. Známy hudobník ocenil, že mladí ľudia nie sú odkázaní iba na konzumáciu produktov, ktoré mobily ponúkajú, ale že sú vďaka nim kreatívni, čo ho veľmi baví. 

Každý ročník je o niečo novší. Nechcem povedať, že lepší, lebo vždy to bolo dobré, ale keď sme začínali, boli technológie v dvojdéčkovom rozmere a teraz je to už o level vyššie. A rovnako ako technológie sa vyvíjajú aj nápady. Som rád, že autori filmov používajú hudbu, že ju kombinujú s obrazom. Som rád, že existuje fotka, že nezanikla fotka a takisto ako fotka, aj vinylové platne budú vždy v móde,“ povedal populárny zabávač a poprial festivalu ešte ďalších osemdesiat rokov.

Predseda poroty a umelecký riaditeľ festivalu režisér Peter Kováčik uviedol, že z prihlásených príspevkov je vidieť, čím mladí ľudia žijú a čo ich trápi. „Ich diela sú zábavné, aj strašidelné, nechýba im nápad, ani istá miera zručnosti. Riešia v nich šikanu, prvé lásky, nechuť navštevovať školu, ale aj radosť z rôznych maličkostí. To dáva ich videám pestrosť pohľadov na svet, v ktorom žijú.“

Kováčik ocenil aj množstvo prihlásených diel a fakt, že sa súťažiaci snažia pristupovať k tvorbe komplexnejšie – okrem obsahu riešia aj technické záležitosti, ako zvuk či svetlo. „Potešilo ma, že sa do súťaže prihlasuje stále viac príspevkov mimo našej školy, festival tak nadobúda naozaj väčšie rozmery. Pozitívom je tiež, že sa nám utešene rozbehla kategória fotografie, ktorá doteraz chýbala.“

Hrané i animované filmy, aj hudobný videoklip

Kategóriu deti (7-14 rokov) vyhral žiak z Lučenca, 14-ročný Alex Siman s animovaným filmom Premena, v ktorom sa hlavný hrdina na vlastnej koži presvedčí o dôsledkoch znečisťovania životného prostredia.

V kategórii študenti (15 – 20 rokov) porotu najviac zaujal študent prvého ročníka košickej filmovej školy Kristián Cingeľ s hraným filmom Inside. Natáčal ho šesť dní na rôznych miestach a musel riešiť aj logistické problémy. „Som z Moldavy nad Bodvou a predstaviteľ hlavného hrdinu je z Prešova, takže prespával u mňa, alebo kamaráta Erika, ktorý mi s filmom pomáhal. Najviac nám dala zabrať scéna, ktorá sa otáčala o 360 stupňov, lebo sme museli nastaviť svetlá tak, aby ich počas celého záberu nebolo vidno,“ povedal Kristián, podľa ktorého to bola dobrá skúsenosť a veľa sa počas natáčania naučil. 

Víťazstvo ho naozaj prekvapilo. „Nakoľko som na škole iba tri mesiace, je to pre mňa veľké plus, že som sa umiestnil v nejakej súťaži a určite plánujem prihlasovať filmy aj na iné súťaže. V budúcnosti sa chcem venovať filmu a počas môjho štúdia na strednej sa rozhodnem, či v štúdiu chcem pokračovať aj na vysokej,“ dodal víťaz najobsadenejšej sekcie.

V kategórii dospelých získala prvé miesto skladateľka, klaviristka a riaditeľka hudobných škôl Stanislava Skladaná s hudobným videoklipom Kandľa. Prečo taký názov? „Video pojednáva o životných situáciách, ktoré sa môžu v priebehu sekundy zmeniť. V jeden okamih si na smetisku a v druhý si kráľom. Klip poukazuje na aktuálnu situáciu, ako aj na šťastie, smútok a neopakovateľnosť životného okamihu. Každý hudobný štýl v tomto klipe vyjadruje osudy ľudí skúšaných ťarchou života. Ich slzy a radosť zároveň. Preto aj názov Kandľa – je personifikáciou na kráľovstvo,“ vysvetlila pani Stanislava.

Tretie miesto medzi študentmi obsadil tretiak Patrick Roger Portella z filmovej školy s reportážou Jazdectvo a hobbyhorse o koníčku v pravom zmysle slova: „Nápad na reportáž mi vnukla moja sesternica, ktorá sa tomu aktívne venuje. Najťažšie pre mňa osobne bolo vôbec byť pri tých veľkých koňoch, mal som z nich trochu strach. Počas natáčania som si ich však obľúbil, najmä keď ma jeden z nich pobavil potom, čo začal oblizovať mobil na statíve,“  prezradil s úsmevom.

V umeleckej porote pre videofilmy sedeli okrem predsedu Kováčika aj riaditeľ košického štúdia RTVS, režisér Jaroslav Kerner, zakladateľ festivalu a filmovej školy, režisér a zvukový majster Valter Uhrík, strihový majster Peter Hrabinský a publicista Peter Bercik.

Zábery z dovolenky môžu byť umelecké

Prvýkrát v histórii sa udeľovali ceny aj za fotografiu. Súťažiaci prihlásili až 138 diel rôznych žánrov. 

Predseda poroty, výtvarník a pedagóg na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach Erik Sikora povedal, že mobil má pri sebe každý a môže tak vytvoriť záber, ktorý by inak nevznikol. 

„Aj keď prevládali fotografie z dovoleniek, bolo zaujímavé sledovať, ako sa dokážu posunúť od tradičnej rodinnej fotky niekam ďalej. Bola to aj výzva pre nás, porotcov, hľadať kreativitu v bežných fotkách,“ povedal Sikora verejnosti známy tiež ako Džumelec.

Okrem kompozičnej správnosti a farebnej citlivosti porotcovia hľadali vedomú prácu s obrazom a nejaký experiment, čo by sa dalo zobraziť a akým spôsobom by sa to dalo povedať inak ako bežne. 

„Myslím, že víťazné fotografie hovoria za to, že sa to podarilo,“ zhodnotil porotca pre kategóriu fotografia.

V porote okrem Sikoru boli aj fotografky Diana Kakara Dobrescu a Tatiana Takáčová.

Slávnostné odovzdávanie cien moderovala Malka Sýkorová. V jej priebehu košická herečka a speváčka Katka Kamencová predstavila plnej kinosále svoj nový videoklip Only the Ocean, ktorý celý nahrala mobilným telefónom. Bývalá študentka filmovej školy priznala, že najlepšie nápady dostáva človek vtedy, keď nie je peňazí nazvyš.

Výkonný riaditeľ festivalu Matúš Men netajil spokojnosť. „Vďaka úsiliu mnohých skvelých ľudí festival rastie a verím, že budúci ročník bude ešte kvalitnejší a kreatívnejší,“ uzavrel pedagóg filmovej školy.

Všetky dôležité informácie o filmovom festivale MobilFest nájdete na webe mobilfest.eu.

Výsledky:

sekcia VIDEO:

kategória DETI (do 14 rokov)

1. miesto – Alex Siman / Premena

2. miesto – Eva Szabóová / Dream of Disneyland

3. miesto – Sára Filková / Kimi the discoverer

kategória ŠTUDENTI A ŽIACI (15 – 20 rokov)

1. miesto – Kristián Cingeľ / INSIDE

2. miesto – Alžbeta Tomková / Sociálno – patologické javy

3. miesto – Patrick Roger Portella – Jazdectvo a hobbyhorse

čestné uznanie – Alex Molnár / Kto do teba kameňom, ty do neho chlebom (A ďalšie slovné

hračky)

čestné uznanie – Richard Fedor / Nadzvukový turbobanán

kategória DOSPELÍ (nad 20 rokov)

1. miesto – Stanislava Skladaná – Kandľa

Špeciálna kategória SAMSUNG: Laura Verbovská

Sekcia FOTOGRAFIA:

kategória DETI (do 14 rokov)

1. miesto – Anna Ježová / Mačička

2. miesto – Roman Gombala / Hory

3. miesto – Adela Trnková / Jesenná prechádzka

kategória ŠTUDENTI A ŽIACI (15 – 20 rokov)

2. miesto – Timea Verbová / Okamih… rozhodnutia…

2. miesto – Miroslava Kvokačková / Oheň v lese

2. miesto – Sabína Bokorová / Mesiac obklopený hviezdami

3. miesto – Timea Laura Kováčová / Peace

3. miesto – Timotej Gore / Vákuum

3. miesto – Zora Radkoff / Mimo čas

čestné uznanie – Emília Sikorová / Dva v jednom

kategória DOSPELÍ (nad 20 rokov)

1. miesto – Antónia Bisová / Magické zátišie

2. miesto – Petra Stoľárová / Výhľad

3. miesto – Matúš Uhrin / Strom

špeciálna kategória DATACOMP: Matej Baník

Ďakujeme za foto report tímu MobilFest – Jakabová, Bačová, Cicoň, Ivančová 💜

Ceny sú rozdané, víťazom gratulujeme ! Tešíme sa na ďalší ročník !